cookies

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

piątek, 20 kwietnia 2018

Jazda bez mandatów za brak dokumentów


Według doniesień "GAZETY PRAWNEJ" szykują się udogodnienia dla kierowców, gdzie Policja nie będzie karała za brak papierowych dokumentów
1. dowodu rejestracyjnego
2. polisy ubezpieczenia


Obecnie – zgodnie z art. 95 kodeksu wykroczeń – jeśli osoba prowadząca pojazd na drodze publicznej nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Z reguły policjanci przyznają po 50 zł kary za brak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.
Po zmianach nadal będą grozić kary za brak wymaganych dokumentów (np. prawa jazdy), ale nie będą się do nich zaliczać te dwa wspomniane. I to zarówno w sytuacji, gdy będziemy jechać swoim pojazdem, jak i małżonka czy należącym do firmy lub kolegi.
A co z badaniami okresowymi na stacjach diagnostycznych? Jeśli samochodem poruszać się będziemy tylko po kraju, też nie ma problemu – wynik badania policjant sprawdzi w systemie informatycznym. Jeśli jednak planujemy jechać autem za granicę, sprawa się komplikuje.
Zagraniczne służby nie będą podłączone do polskich rejestrów. Dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal będą papierowe dokumenty, w tym dowód rejestracyjny i OC. Dlatego w praktyce, udając się do stacji kontroli pojazdów, lepiej będzie mieć przy sobie dowód, by uzyskać stempel potwierdzający badanie (nie trzeba będzie specjalnie po niego jechać, planując wyjazd za granicę).
Jak policja będzie weryfikować informacje o aucie? Wystarczy, że zajrzy do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) za pomocą służbowych komputerów. Już teraz znajdują się tam te same dane, które widnieją np. w papierowym dowodzie rejestracyjnym. Co prawda za CEP ciągnie się zła sława – to ten sam system, który wdrożono 13 listopada 2017 r. w wydziałach komunikacji i który okazał się niestabilny i naszpikowany błędami (skutkującymi nawet niemożnością wydania dowodu rejestracyjnego). Ale teraz, jak zapewnia nas Ministerstwo Cyfryzacji, system jest wreszcie stabilny. Na dowód resort przytacza dane – tuż przed wdrożeniem nowej wersji CEP odnotowano w nim ok. 200 błędów. Po wdrożeniu liczba ta wzrosła do prawie 2,7 tys. (dane z 23 listopada). A według danych z 23 marca br. liczba błędów spadła do 203.
Kierowca sam zresztą może wygenerować sobie w systemie informatycznym dane na temat użytkowanego samochodu. Wystarczy, że skorzysta z rządowej e-usługi „Mój Pojazd” (konieczny jest profil zaufany). Tam znajdzie takie dane, jak terminy ważności polisy OC i badania technicznego, informacje dotyczące rejestracji pojazdu, dane techniczne czy zmiany właściciela. A więc wszystko, co jest w papierowym dowodzie i trochę ponad to.
Nowe przepisy muszą być wdrożone jeszcze przed 4 czerwca. Ten sam projekt ustawy, nad którym pracuje MC, ma jednocześnie odsunąć w czasie wdrożenie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) i powiązanego z nią okresu próbnego dla kierowców początkujących (zakładającego m.in. surowsze kary, bardziej restrykcyjne ograniczenia i konieczność dodatkowych szkoleń między 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy). A dotychczasowe przepisy przewidują, że zmiany te zajdą właśnie w czerwcu.
Tymczasem resort nie chce wyznaczać kolejnych ustawowych terminów, których być może znów nie udałoby się dotrzymać. Zamiast tego minister wskaże w komunikacie, kiedy nowe rozwiązania będą gotowe do wdrożenia. Z tego samego względu urzędnicy MC nie precyzują, od kiedy zaczniemy jeździć bez papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Ale niewykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku. – Będzie to zależało m.in. od gotowości wszystkich służb – zastrzega nasz rozmówca z resortu. Zapewnia jednak, że przedstawiciele policji w roboczych rozmowach nie zgłaszają już poważniejszych zastrzeżeń do tej koncepcji.
Pomysł powinien spotkać się z poparciem zarówno parlamentarzystów PiS, jak i opozycji. I jedni, i drudzy dopytywali bowiem różne ministerstwa o możliwość zrezygnowania z penalizacji braku niektórych dokumentów w trakcie kontroli drogowej. W jednej z takich interpelacji trzej posłowie PiS: Adam Ołdakowski, Jerzy Gosiewski i Jerzy Wilk, wskazywało, że tego typu rozwiązanie już funkcjonuje w innych krajach europejskich, np. w Wielkiej Brytanii.
– Zmiana przepisów z pewnością zyskałaby pozytywną ocenę wśród kierowców, ponieważ brak dokumentów wynika często z różnych sytuacji życiowych, jak pośpiech, stres czy roztargnienie, a to nie powinny być powody do karania – przekonywali posłowie.

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Testy nowego modelu Sportage

Sportage IV (2019)
Szykuje się nowy Lift IV, auto ma uzyskać nowe lampy zarówno z przodu jak też z tyłu, ze zdjęć pod kubraczkiem tajności nie wiele więcej można się dopatrzeć.
Testowany jest oczywiście w Niemczech, ale czujne oczy fotografów potrafiły go już namierzyć.

źródło motor1
więcej zdjęć ze szpiegowskiego obiektywu można zobaczyć TUTAJ

niedziela, 1 kwietnia 2018

Automapa i MapaMap

Aktual nie 6..24 (1802b)

22.09.2012
Od wczoraj można już pobrać na stronie producenta kolejną aktualizację automapy  oznaczonej
jako 6.11 1209  oczywiście dla posiadaczy ważnej subskrybcji ( wymaga zarejestrowania po instalacji ),
zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  brak dalszego wsparcia dla posiadaczy starszych urządzeń.
automapa na facebooku
Uwaga! Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, AutoMapa Windows 6.11 nie obsługuje systemów operacyjnych: PPC 2003 i WCE 4.2
27.08.2012
O tygodnia można już zakupić wydanie AutoMapy dla Androida, ceny dość atrakcyjne dla wersji testowej zostawiam bez komentarza. Szata graficzna całkiem przyjemna dla oka - oceńcie sami.
Po wygaśnięciu licencji można dalej korzystać z zainstalowanego programu i map.


26.06.2012
Ukazała się kolejna trzecia aktualizacja map oznaczona 6.10e 1206

24.04.2012
Ukazała się druga w tym roku  aktualizacja map oznaczona 6.10c 1204 i została od razu poprawiona do 6.10d 1204

15.03.2012
Jest już dostępna pierwsza w tym roku aktualizacja map 6.10b 1202 jak zwykle do pobrania na stronie producenta automapa - pliki do pobrania i innych stronach.

29.12.2011
Ukazała się nowa szósta  już w tym roku wersja programu i map do nawigacji AUTOMAPA 6.10 (1112)   i  uznawany za jeden z najbardziej popularnych wsód użytkowników nawigacji , posiada asystenta pasa ruchu dla wielu miast, który jest bardzo przydatną funkcją - więcej i na stronie producenta Automapy  skąd można
już pobrać tą wersję datowaną na 29.12.2011
i na forum my-navia. Zdecydowanie wyprzedza konkurencję pod względem funkcjonalności i pokrycia dla map szczególnie w Polsce.




MAPAMAP

14.03.2013
Ukazało się kolejne wydanie MapyMap oznaczone numerem 7.5 z mapami I kwatał 2013 - dostępnej również w 7-mio dniowej wersji testowej na androida mapamap - play.google wraz z niezbyt pochlebnymi komentarzami.
7.10.2011
Ukazała się również następna wersja MapaMap 7.1 – wzbogacona o asystenta pasa ruchu i nowe mapy oznaczone Q3 ( treci kwartał ) Asystent Pasa Ruchu to nowość w MapieMap, który przyda się napewno na dużych skrzyżowaniach wielopasmowych dróg krajowych, informując zawczasu kierującego, który pas ruchu najlepiej zająć, aby  przygotować się do najbliższego manewru. Jednak  dane mapowe są aktualnie udostępnione dla Warszawy, Poznania oraz Łodzi ( trochę to mało ), w kolejnych aktualizacjach map, liczba tych miast będzie sukcesywnie zwiększana.
12.01.2012
Pod koniec grudnia ukazała się nowa wersja MapaMap 7.2.4  2011 Q4 jednak w stosunku do Automapy , muszą  się jeszcze podciągnąć ponieważ zostają sporo w tyle, chociażby z powodu urządzeń na których można ją zainstalować.
Program jest o wiele prostszy w obsłudze i ustawieniach co dla niektórych użytkowników może być atutem, no i do końca stycznia 2012 trwa promocja cenowa na produkty i aktualizacje, których w automapie chyba nie było.
                                                   
                                                            ( zdjęcie MamaMap.pl )